תקצירים

1. "כאבן המוטלת לבריכה"   - האקולוגיה של PTSD – השפעות במעגלים שונים.

ההרצאה תתמקד בטראומה כחווית אשמה קהילתית, בשאלה האם המפתח להחלמה מצוי רק בטיפול האינדיבידואלי, מה הם המעגלים המושפעים מהטראומה? השאלות האתיות הנובעות מתפיסה קהילתית, וכיצד הבנה אקולוגית יכולה לסייע. אדון בהשפעת הפגיעה הטראומטית  על המטפלים ועל חשיבות התמיכה בהם בטרם יצטרפו למעגל  של "נצעד לאט לאט, מוטב שתשכחי, עוד לא יצרנו קשר"  וכו.

פרופ' מולי להד – פרופ' מן המנין בחוג לפסיכולוגיה ולדרמה תרפיה במכללה האקדמית תל חי, מייסד המכון ללימודי דרמה תרפיה ותכנית המ"א ללימודי דרמה תרפיה, פסיכולוג רפואי – מדריך, פסיכולוג חינוכי מומחה, ביבליותרפיסט ודרמה תרפיסט. מייסד מרכז משאבים בשנת 1981. מומחה בעל שם עולמי בנושא התערבות וטיפול במצבי לחץ ושעת חירום עם ילדים, מערכות וקהילות. מחבר מודל החוסן הרב מימדי גש"ר מא"חד. מחברם של 30 ספרים בנושא התמודדות עם מצבי לחץ, חירום ומשבר, טיפול ביצירה והבעה והדרכת צוותים טיפוליים ומאמרים רבים בתחום. מפתח יחד עם מיקי דורון את שיטת הטיפול SEE FAR CBT  ב- PTSD.

 

2. אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה - העברה בינדורית של טראומה

המלחמה איננה מסתיימת עם שוך הקרבות ורבים מהלוחמים ובעיקר רבים מפדויי השבי מתקשים להחלים מהטראומות שחוו. ממצאי מחקר בן שלושה עשורים שיוצגו מורים שהשפעות הטראומות הצבאיות חוצות גם גבולות פיזיים ועוברות עם הלוחמים מהחזית הביתה וגם חוצים גבולות ביולוגיים ותורמות להיווצרות טראומטיזציה משנית בנשות הלוחמים ובילדיהם. בהרצאה יוצגו גם תהליכים משפחתיים המעורבים בהעברת נזקי הטראומה מהלוחמים לנשותיהם ולילדיהם.

פרופ' אמריטה (סא"ל מיל) זהבה סולומון - בעבר ראש ענף מחקר בחיל הרפואה צה"ל, עמדה בראש מרכז המצוינות לחקר טראומה באוניברסיטת תל אביב. מחקריה הרבים על הפרעה פוסט טראומטית בקרב הלומי קרב, פדויי שבי, ניצולי שואה ואזרחים במלחמה זיכו אותה בהכרה בינלאומית. כלת פרס ישראל (2009), פרס אמת (2016) ופרס לאופר למצוינות במחקר מהחברה הבינלאומית לחקר לחץ טראומטי (ISTSS)


3. להיות הורה עם PTSD – עדות אישית

מר אילן בכר - סופר ועיתונאי לשעבר ב"מעריב".

 

4. "ילדה מוכה – לצמוח מתוך כאב" – עדות אישית

גב' עינת גולדמן – מטפלת רגשית

 

5. "אבא עוד סיפור אחד ודי..." – תיאור מקרה טיפול בהורות פוסט טראומטית

תאור מקרה המשלב עבודת שדה עם הורה פוסט טראומטי והשלכות טיפול ממוקד טראומה על יחסי הורה - ילד.

באמצעות תיאור מקרה של טיפול בהורה פוסט טראומטי אציג את ההשלכות הפוסט טראומה על ההורות ואת ההתמודדות עם קשיי ההורות במסגרת טיפול ממוקד טראומה.

במהלך ההרצאה אבקש למקד את המבט בדרך שבה טיפול ממוקד טראומה בהורה יכול לתת מענה לצמצום פוטנציאל הפגיעה בילדיו.

גב' הדר גלס כהן - דרמה תרפיסטית, מנהלת היחידה לטיפול קליני - מרכז "משאבים" קריית שמונה.

 

6. "זה לא אני - זה ה-PTSD שלי" - פוטנציאל מחקר ויישום עבודה עם הורים פוגעים -סיכום הכנס

מחקרים על הקשר בין PTSD של מבוגרים ובין התפקוד ההורי שלהם - מה ידוע ומה עוד יש מקום לברר? איך ניתן לממש את הידע הנצבר ליישום בשדה, במטרה לצמצם את הפגיעה הפוטנציאלית בילדים ובכדי לשפר את הפוטנציאל לחיים משותפים תקינים של הורים המתמודדים עם PTSD וילדיהם? ההרצאה תעסוק שאפשריות ליישום הכנס בעבודת השדה במערכות הרווחה והטיפול.

גב' תמי סמיש-נמליך, עו"ס MSW, מוסמכת בטיפול משפחתי וב-CBT, מרצה בביה"ס לע"ס במכללת תל-חי, מקימת מיזם תקוה – טיפול בפוסט-טראומה של הורים למניעת התעללות בילדים

 

 

פירוט מושבים מקבילים – הרצאות ודיון עם הקהל  

1. הקשרים משפחתיים של חשיפה למלחמה

ההרצאה תציג היבטים תאורטיים על השפעה של חשיפה לטראומה בהקשר של מלחמות וסימפטומים פוסט-טראומטיים על המערכת המשפחתית. 

ההרצאה תתמקד בהשפעות ההדדיות המתרחשות בין בני משפחה בעקבות חשיפה לאיומים ביטחוניים.

בנוסף, נדון בהיבטים קליניים עם דגש על תכניות מניעה הממוקדות במשפחה כיחידת התערבות.

ד"ר אסנת זמיר - מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית.

חוקרת השפעות של חשיפה לטראומה בראיה מערכתית-משפחתית ויעילות של תוכניות מניעה למשפחות שנחשפו לטראומה.

 

2. קידום חוסן משפחתי בקרב משפחות בהן אחד ההורים מתמודד עם PTSD

ההרצאה תציע נקודת מבט סולוטוגנית על משפחות בהן אחד ההורים מאובחן עם PTSD, דרך היכרות עם המושג חוסן משפחתי ומרכיביו. בהרצאה יוצג מודל התערבות משפחתי (FOCUS) שמטרתו לסייע למשפחות להבנות משמעות מחודשת למציאות הטראומטית וכן לשכלל מיומנויות אשר תומכות בחוסן המשפחתי.

ד"ר שירה פגורק אשל -  MSW, הנה חברת סגל בכיר במחלקה לעבודה סוציאלית במרכז האקדמי רופין. מחקריה וכן ניסיונה המקצועי מתמקדים ביחידים ומשפחות החשופים למצבי טראומה.  

 

3. יישום תכנית ברו"ש במשפחות המתמודדות עם הורות בצל PTSD

תכנית ברו"ש (בריאות, רווחה ושיקום) הינה תכנית התערבות טיפולית למשפחות בהן אחד ההורים או שניהם מתמודדים עם מחלת נפש ובינהן, PTSD. התכנית פותחה על רקע הגדרת ילדים במשפחות הללו כילדים בסיכון ולאור חוסר במענים טיפוליים מקיפים לילדים ולמשפחות אלה. התכנית מבוססת על טיפול בבית הפונה ומתקיימת בזכות שיתוף פעולה ואיגום משאבים של ארבעה גופים: בריאות הנפש של הילד, המחלקה לשירותים חברתיים, בריאות הנפש של המבוגר וסל שיקום. ההרצאה תעסוק בייחודיותה של התכנית, בהתמודדות עם הורות בצל PTSD ובתרומה של שיתוף הפעולה בין גופי המקצוע.

גב' רחל פוסטולובסקי- עו"ס מומחית, בעלת תואר שני במדיניות ציבורית, מנהלת אזור דרום באגף הרווחה בעיריית ירושלים, שותפה ביזום התוכנית ובהפעלתה.

גב' תמי שטארק- רכזת תכנית ברו"ש, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, חוקרת תכנית ברו"ש. מטפלת במשפחות בתכנית ובמקרים נוספים בתחנה לבריאות הנפש לילד ונוער בתחנה ע"ש אילן בירושלים.