תוכנית

Download Program

18:30 - 20:40

מושב פתיחה חגיגי יק"א בגליל - 125 השנים הראשונות

18:30 - 19:00

התכנסות וקבלת פנים

שער יק"א, קמפוס לואן (מזרח)
19:00 - 19:20

ברכות

פרופ' יונה חן - נציג יק"א
פרופ' אליעזר שלו - נשיא המכללה האקדמית תל-חי
19:20 - 19:30

אתנחתא מוזיקלית - אנסמבל תל-חי

19:30 - 20:10

על מקומה של יק"א ביישובי הגליל 1900-1924

פרופ' יוסי בן ארצי, אוניברסיטת חיפה
20:10 - 20:15

אתנחתא מוזיקלית - אנסמבל תל-חי

20:15 - 20:35

תרומת יק"א לגילי בעבר, הווה ובעתיד

מר זאב מילר, מנכ"ל יק"א בישראל
08:45 - 09:30

התכנסות

09:30 - 11:00

מושב א'

09:30 - 11:00

מושב א' 1- תכנית משולבת לתגבור אספקת מים לגליל העליון ושמירה על איכות המים בכנרת

יו"ר המושב - פרופ' משה גופן
תכנית משולבת לתגבור אספקת מים לגליל העליון ושמירה על איכות המים בכנרת - מר זאב אחיפז
גידולים חקלאיים בעמק הירדן מושרים במי כנרת - גב' נורית בן-הגאי
100 שנות גידול הבננות בסובב כנרת ובעמק הירדן תוך השקיה במי כנרת - ד"ר יאיר ישראלי
תגבור קצב חלופת מים בכנרת ע"י מים מותפלים, שאיבה והגלשה - פרופ' משה גופן

09:30 - 11:00

מושב א' 2 - מכינים לימונים מהלימונדה - איך מועצה אזורית תפצח את משולש הכוחות מועצה-ישוב-תושב?

יו"ר המושב- ג'ב עפרי אורפז
המבנה הדו-רובדי- האתגרים ביחסי רשות-ישוב-תושב במרחב הכפרי - מר עומרי חג'ג
תפיסת עבודה שמייצרת מודלים שימושיים - התמודדות מ.א. גליל עליון עם אתגרי המבנה הדו-רובדי - גב' עפרי אורפז
פאנל בהשתתפות חברי המועצה - יו"ר הפאנל- גב' רוני היינבך


09:30 - 11:00

מושב א' 3 - היבטים רב ממדיים של חינוך וקהילה

יו"ר המושב- ד"ר יונתן קסלר
תפקידו המתווך של הון פסיכולוגי בקשר שבין תמיכה חברתית ורווחה אישית בקרב סטודנטים עם וללא לקויות למידה - ד"ר עפרה וולטר, ד"ר בתאל חזן לירון
משמעות הקהילה בעיצוב חוויות ההוראה של מורות ומורים שהיגרו ממרכז הארץ לפריפריה הצפונית - ד"ר יעל גרינשטיין
אלימות מילולית כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית המתגוררים בפריפריה. - ד"ר נירית קרני וייזר, ד"ר רן נוימן


11:00 - 11:30

הפסקה

11:30 - 13:00

מושב ב'

11:30 - 13:00

מושב ב' 1- גידולים חדשים ושיטות מתקדמות לקידום החקלאות, המזון והתזונה

יו"ר המושב - פרופ' רחל אמיר
בחינה ופיתוח של צמח הקינואה כגידול חדש רב תכליתי בישראל - ד"ר ליאור רובינוביץ
מסע גנומי אל מקורות היין הארצישראלי - ד"ר שריאל היבנר
ניצול צמחי בר ושאריות חקלאיות להגברת ערך המזון - ד"ר לואי בשיר
ניצול זני אבוקדו מהגליל העליון לאספקת הפרי במהלך כל השנה - ד"ר דני גמרסני, פרופ' רפי שטרן וד"ר נעם אלקן



11:30 - 13:00

מושב ב' 2 - מפגשים קולוניאליים-ציוניים והשפעתם על הנוף היישובי

יו"ר המושב - פרופ' אביבה חלמיש
כשקולוניאליזם ולאומיות נפגשים – אך מדברים בשפה שונה: בנייה עירונית בחיפה המנדטורית - ד"ר ענת קדרון
תה וסימפטיה - הפקידות הבריטית ובתי האליטה היהודית-בריטית בגליל ובחיפה - ד"ר לילך ברק
הליידי, הגנרל והעיר: ליידי דאונס וגן אלנבי - ד"ר שולי לינדר ירקוני
11:30 - 13:00

מושב ב' 3 - פריפריה ואלטרנטיבה: קהילות רוחניות בגליל בין טבע וסביבה לבין עימות עם הממסד

יו"ר המושב - ד"ר סופיה כץ
קדיתא: כפר אקולוגי בהישרדות - מר דניאל פלטקין
Peace & Love בתקופת מלחמת ששת הימים: הקהילה ההיפית בראש פינה העתיקה - גב' טלי אלוהב ופרופ' מראינה רוח- מדבר שפירא
ללא תיווך: חיבור לטבע, ניאו-לקטות, ומפגשים עם האחר הרחק מעיני הממסד - ד"ר אריאל אפל


13:00 - 14:00

הפסקת צהריים

במהלך הפסקת הצהריים יתקיים מושב פוסטרים של הסטודנטים לתואר שני במחקרי גליל וסטודנטים לתואר שני בחינוך
14:00 - 15:30

מושב ג'

14:00 - 15:30

מושב ג' 1 - גישות חדשניות וידידותיות לסביבה להגנת הצומח בגליל

יו"ר המושב - מר ליאור גור וד"ר ליאור קורצבאום
הצד הירוק של הכנרת – מיקרו-אצות כנגד מחוללי מחלות בצמחים - מר אייל חיים
שימוש באוזון להדברת מחלות בכרם ושיפור איכות היין - מר ליאור גור
אנזימים משבשי תקשורת בחיידקים להצלת מטעי האגס - הדור הבא של תכשירי הדברה אקולוגים? - ד"ר מרי ילין דפני
שילוב של חיישנים סייסמים ותכשירי הדברה ידידותיים לטיפול בחיפושיות מזיקות ממשפחת היקרוניות - ד"ר משה נגרי


14:00 - 15:30

מושב ג' 2 - עתיד הצפון - הצפון על שולחן השרטוט - עיקריה של התכנית האסטרטגית (דיור 2040) למחוז הצפון

יו"ר המושב - מר אורי אילן
פרק הדיור - אדר' יהונתן כהן-ליטאנט
פרק התשתיות - גב' דקלה עדי פרץ
פרק התעסוקה - אדר' רז עפרון
פרק השטחים הפתוחים - גב' סמדר מאיר
פרק האזוריות - מר אורי אילן

14:00 - 15:30

מושב ג' 3 - חינוך בעין המגיפה - הכשרה להוראה בגליל ובגולן בצל משבר הקורונה

יו"ר המושב - ד"ר אסתר סרוסי
לא רוצים לצאת מה"קומפורט זום": סטודנטים בלמידה מרחוק. מחדשנות משבשת לדיפוזיה של זמישות בזום - ד"ר יונית ניסים
מתנסים באי -ודאות ומתמחים במסוגלות - הפרספקטיבה של סטודנטים המתנסים בהוראה ב"שנת הקורונה" - ד"ר עדני נייפלד
להצליח, להתפתח ולהיקלט כגננת מתחילה – סדנת הסטאז' - ד"ר אביבה דן
"סיור וירטואלי בטבע היישובי" : ניתוח דידקטי של פעילות הכשרת מורים לסיורים מדעיים שנבנתה בהשראת הקורונה ביישובי הצפון - ד"ר אסתר סרוסי



15:30 - 16:00

הפסקה

16:00 - 17:30

מושב ד'

16:00 - 17:30

מושב ד' 1 - על דבורים ודבש

יו"ר המושב - ד"ר טלי גולדברג
נחיל הדבורים כמודל לארגון עצמי - ד"ר ניר אופק
אפיון דבש שיזף (Ziziphus spina-christi) מהגליל ומבקעת הירדן - ד"ר טלי גולדברג
שילוב דבורי דבש עם דבורי בומבוס משפר האבקה בזן האבוקדו האס ומעלה יבולים - פרופ' רפי שטרן
16:00 - 17:30

מושב ד' 2 - ארכיאולוגיה והיסטוגרפיה גליליים

יו"ר המושב - ד"ר דבורה גלעדי
הכנסיות הפיניקיות: מבט ראשון - מר אחיה כהן תבור
"הפורום הכפרי" - תמורות באדריכלות כפרי הגליל בתקופה הרומית - ד"ר מיכל משה
קהילת יהודי צפת במאה ה-16 כדגם לתור זהב לאומי בהיסטוריוגרפיה של הסופר שאול פנחס רבינוביץ' (שפ"ר) - ד"ר אסף ידידיה
חפירות חמת טבריה, בית אלפא ובית שערים - שלושה שלבים מכוננים בצמיחתה של הארכיאולוגיה ככלי לאומי בשנות המנדט הבריטי - מר מרדכי לאש

16:00 - 17:30

מושב ד' 3 - חינוך פורמלי, בלתי פורמלי וגבוה בגליל העליון

יו"ר - פרופ' יובל דרור
תפיסותיהם של מורים את מאפייני החינוך הבלתי פורמלי והפרקטיקות של השתלבותם בחינוך הפורמלי - מר אלעד חיגר
זהות לאומית והון תרבותי אצל דרוזים מהגולן, דור ראשון להשכלה גבוהה, שלמדו במוסדות אקדמיים בסוריה ובישראל - גב' דועא שמס
תפיסותיהם של הורים בגליל לגבי למידה מקוונת בתקופת הקורונה - גב' נעמה עוקבי

18:00 - 19:30

שיח גלריה - אמנות עכשווית נפגשת עם ארכיאולוגיה

שיח בעקבות הצבת תצוגת פריטים מחורבת עומרית במכללה האקדמית תל-חי
קומת גלריה, בנין 2 , קמפוס מזרח
בין הדוברים:
פרופ' ציונה גרוסמרק
גב' ורדה יתום
מר יאיר גרבוז
גב' אורית סימן טוב
גב' מיכל שכנאי יעקבי
08:30 - 09:00

התכנסות

הכנס ביום זה יתקיים במרכז המבקרים של אגמון החולה
09:00 - 10:30

מושב א'

09:00 - 10:30

מושב א' 1 - יתושים בעמק: מלריה והתיישבות בעמק החולה

יו"ר המושב - ד"ר מיה דואני
"גזר דין מוות"? - חווית המלריה של תושבי יסוד המעלה - ד"ר מיה דואני
"אורח בא להזהירנו" - פרופ' גדעון מר, המאבק במלריה והתתיישבות בגליל העליון המזרחי - ד"ר אסתי ינקלביץ
פרויקט הצפת החולה והפוטנציאל להעברה מקומית של מלריה – מה מספרים נתוני ניטור היתושים? - ד"ר לאור אורשן


09:00 - 10:30

מושב א' 2 - התמודדות עם משבר ושינוי בערי הצפון – בין פריפריה לספר

יו"ר המושב - ד"ר אורלי גנני ופרופ' שמואל שמאי
השפעת הקורונה על עסקים קטנים בערי הצפון ובאזורי פריפריה - ד"ר זאביק גרינברג, ד"ר ינאי פרחה ופרופ' אלי גימון
טיפולוגיה של עסקים חברתיים ומסחריים קטנים וקשריהם לקהילה - פרופ' שמואל שמאי, ד"ר אורלי גנני, ד"ר ורד האס
מיתוג נצרת עילית כנוף הגליל - מר אורי הייטנר, ד"ר דניס גרובטקין



10:30 - 11:00

הפסקה

11:00 - 12:30

מושב ב'

11:00 - 12:30

מושב ב' 1 - מפגשים חוצי גבולות: שיח בין-דתי ובין-תרבותי בגליל בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית.

יו"ר המושב - פרופ' חיים גורן
מושג הגבול בתלמוד: יהודים ורומאים בעיר הצפון- עכו, קיסריה ובית-שאן - ד"ר תמר אריאלי
ציפורים, מעיין וכנסיית העץ: ישו מבקר בטבריה - ד"ר חגי דביר
גם בצידון היו ציוני יקר וגדולה לעם ישראל וללאומיותו: גיאוגרפיה מסורתית-לאומית של הגליל ודרום סוריה בחיבור מאת בן הישוב הישן: 1900 - ד"ר חנן חריף
לשהות במרחב של אי נחת: מרצה חילונית וסטודנטיות דתיות בשיח בקמפוס - פרופ' תמר הגר




11:00 - 12:30

מושב ב' 2 - מושב המחקרים בעמק החולה

יו"ר המושב - ד"ר אורן רייכמן
השפעות אקלימיות ומרחביות על זיהום אגני הניקוז במרכז רמת הגולן - ד"ר אורן רייכמן
השפעת השקייה במי כנרת על בריאות הקרקעות במעלה אגן היקוות הכנרת - גב' נעמה בדיחי
ניטור מגפת שפעת העופות בעמק החולה בעזרת טכנולוגיית חישה מרחוק ועיבוד תמונה - ד"ר אס, חן
Determining the avian influenza infection history from blood serum samples of two wild migratory bird species - the mallard (Anas platyrhynchos) and steppe buzzard (Buteo buteo vulpinus) - Mr Nikki Thie
השפעת שדות מגנטים מושרים ומתן אנטיביוטיקה על אוריינטציה מגנטית בציפורי שיר נודדות (בחינת היפותזת החישה המגנטית הסימביוטית - גב' גאיה שרף




12:30 - 13:15

הפסקת צהריים

13:15 - 14:45

מושב ג'

13:15 - 14:45

מושב ג' 1 - מחלות פטרייתיות בצמחים בגליל

יו"ר המושב - ד"ר אופיר דגני
השפעת צפיפות יער על יחסי פטריות פתוגניות- פטריות מועילות בקרקע - פרופ' סגולה מוצפי
הערכת רגישות זני תירס למחלת הנבילה המאוחרת הנגרמת על ידי Magnaporthiopsis Maydis בעזרת כלים של חישה מרחוק - ד"ר אופיר דגני וד"ר אסף חן
שימוש באנזימים לשיבוש תקשורת בין חיידקים ופיטריות הגורמים למחלות בצמחים - ד"ר לבנת אפריאט- ג'ורנו
בחינת עמידות למחלות עלווה של זני מכלוא בגפני יין - ד"ר מרי ילין דפני



13:15 - 14:45

מושב ג' 2 - מושב לזכרו של מייק ליבנה - הגליל והגולן – מסע היסטורי ארכאולוגי בין תקופות, בין דן לסוסיתא, בין כנרת לצפת- מעל פני האדמה ומתחת לפני האדמה

יו"ר המושב - פרופ' ינון שבטיאל
המנהרה ההתקפית הערבית בצפת במלחמת העצמאות - פרופ' ינון שבטיאל , מר אורן זינגבוים ומר עומר זידאן
אכסניית כרי דשא ודרכה מצליינות גתית למלון אורחים ישראלים - פרופ' חיים גורן וד"ר גיאורג רווקמפ
על קבורה במרכז הגולן היהודי בתקופות הרומית והביזנטית מתוך ממצא בית הקברות העתיק של דבורה - מר אורן זינגבוים
עד דן – מבט מדרשי לא מוכר על דן הקדומה - ד"ר ערן מאיר



14:45 - 15:00

הפסקה

15:00 - 16:30

מושב מליאה מרכזי -היבטים של תכנון וממשק אקולוגי-תיירותי-חקלאי באגמון החולה

יו"ר המושב - ד"ר עמרי בונה